اخبار، نجوم

تصاویر جدید قمر بزرگ پلوتو

تاربام: فضاپیمای افق های نو ناسا این بار بهترین و واضح ترین تصاویر را از شارون، قمر بزرگ پلوتو ارسال کرده است؛ تصاویری که سابقه تاریخی پیچیده و شگفت این قمر را نشان می دهد.

تصویر شارون

تصویر شارون قمر بزرگ پلوتو که در تاریخ 14 جولای 2015 از نزدیک ترین فاصله توسط فضاپیمای افق های نو گرفته شده است. این تصویر از ترکیب تصاویر آبی، قرمز و مادون قرمز که با دوربین چند طیفی فضاپیما (MVIC) گرفته شده، به دست آمده است. قابل توجه ترین قسمت تصویر، بخش شمالی و قرمز رنگ شارون است که با نام غیر رسمی موردور ماکولا (Mordor Macula) شناخته می شود.

به گزارش تاربام، شارون قمر بزرگ سیاره کوتوله پلوتو که قطر آن نصف قطر پلوتو است، بزرگترین قمر نسبت به سیاره اش در منظومه شمسی است. بسیاری از دانشمندان انتظار داشتند که سطح شارون یکنواخت و پر از دهانه های مختلف باشد؛ در حالی که آنها اکنون یک چشم انداز از کوه ها، دره ها، رانش های سطحی، و سطوح رنگی مختلفی را برو روی آن مشاهده کرده اند.

تصویر شارون

تصویر شارون قمر بزرگ پلوتو که در تاریخ 14 جولای 2015 از نزدیک ترین فاصله توسط فضاپیمای افق های نو گرفته شده است. این تصویر از ترکیب تصاویر آبی، قرمز و مادون قرمز که با دوربین چند طیفی فضاپیما (MVIC) گرفته شده، به دست آمده است. در پایین دشت هایی با نام غیر رسمی والکن پلنوم (Vulcan Planum) دیده می شود.

تصاویر وضوح بالا از شارون قمر بزرگ شارون توسط فضاپیمای افق های نو در تاریخ 14 جولای سال 2015 گرفته و در تاریخ 21 سپتامبر به زمین ارسال شد. این تصاویر نشان دهنده خطوط شکستگی ها و دره هایی است که فقط در نیمکره شمالی ماه دیده شده اند. این سیستم های دره ای عمیق با پهنه هایی به اندازه 1600 کیلومتر در سراسر نمای شارون دیده شده اند و احتمالا در نیمه دیگر آن نیز وجود دارند. این گسل ها و دره ها در شارون نشان دهنده یک تحول زمین شناسی عظیم در گذشته شارون است.

تصویر پلوتو و شارون

ترکیبی از تصاویر رنگی پلوتو (پایین راست) و قمر بزرگش شارون (بالا چپ) گرفته شده توسط فضاپیمای افق های نو. این تصویر تفاوت های برجسته پلوتو و شارون را به ما نشان می دهد و اندازه های پلوتو و شارون نسبت به یکدیگر به طور صحیح نشان داده شده است. این تصویر از ترکیب تصاویر آبی، قرمز و مادون قرمز که با دوربین چند طیفی فضاپیما (MVIC) گرفته شده، به دست آمده است.

جان اسپنسر (John Spencer) معاون GGI در موسسه تحقیقاتی جنوب غربی در بولدر کولرادو می گوید “به نظر می رسد که کل پوسته شارون ترک خورده و از هم باز شده است. این ویژگی بسیار شبیه به دره عمیق و باریک والس مارینریس در مریخ است”. این تیم همچنین در جنوب این دره های عمیق، دشت هایی با نام غیر رسمی والکن پلنوم (Vulcan Planum) را کشف کرده اند که دهانه های آتشفشانی کمتری نسبت به مناطق شمالی دارند و به طرز محسوسی جوان تر هستند. یک احتمال برای وجود دشت های هموار تر وجود دارد و آن نوعی از دهانه های آتشفشانی سرد به نام cryovolcanism می باشد.

فضاپیمای افق های نو در حال حاضر حدود 5 میلیارد کیلومتر از زمین فاصله دارد و تمام سیستم های آن به طور کامل سالم هستند.


منابع: nasa

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *