اخبار، فیزیک

نگهداری حافظه های کوانتومی ذخیره شده در نور

تاربام:راه جدید نگهداری حافظه های کوانتومی ذخیره شده در نور کشف شد. ثابت نگهداشتن نور محصور شده که دارای اطلاعات کوانتومی است توسط فیزیکدانهای چینی بررسی شد.

110112132128_1_900x600تصویر آزمایش روی نور

به گزارش تاربام، یک تیم از فیزیکدانهای چینی روش نوینی برای محصور کردن نور کشف کردند. این امر مهمی است، زیرا این روش موجب ذخیره شدن حافظه های کوانتومی درون فوتونهای به دام افتاده می‌شود. این دسته از مطالعات توسط Nan Sun از دانشگاه نانجینگ (Nanjing University) در چین انجام گرفته است. این نتایج ممکن است ظهور بسیاری از روشهای ترکیبی، دستگاههای الکترونیک نوری با تکیه بر استفاده از اطلاعات کوانتومی ذخیره شده در فوتونها برای پردازش اطلاعات که می تواند در شبکه های ارتباطی و یا محاسبات کوانتومی استفاده شوند نوید می‌دهند.

newwayofretaتصویر کتاب فیزیک اتمی و مولکولی در پلاسما و نور

بدرستی که متوقف کردن و ذخیره سازی نور به مدت زمان چند ثانیه تا چند دقیقه کلیدی برای پردازش اطلاعات کوانتومی است. متاسفانه محیط اصلی شامل یک نور که انسجامش را از دست داده بدلیل اثر محصور شدن که متاثر از یکپارچگی اطلاعات کوانتومی ذخیره شده در فوتونهاست. در مطالعات جدید تمرکز روی درک خواص پیچیده موج الکترومغناطیس به همراه نور برای چگونگی بهترین راه متوقف کردن نور است.

در تحقیقات قبلی متوقف کردن نور توسط Georg Heinze و colleagues از دانشگاه Darmstadt آلمان نشان می‌دهد امکان توقف نور در یک دقیقه کامل وجود دارد.

این مطالعات نشان می‌دهد که در آینده ای نزدیک می توانیم شاهد نسل نوینی از پردازشگران کوانتومی باشیم.


منابع: phys

درباره نویسنده

Ehsan Akbari

دانشجوی دانشگاه تهران در مقطع ارشد مهندسی مواد، علاقه مند به فیزیک کوانتوم و نجوم هستم. امیدوارم مطالبی که ارائه میدهم بتواند مفید واقع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *