اخبار، نجوم

کشف سیاره ای شبیه زمین دارای میدان مغناطیسی

تاربام: سیاره ای شبیه زمین که دارای میدان مغناطیسی که در مدار ستاره کوچکی در حال گردش است احتمالا دارای حیات است. بر اساس تحقیقات ستاره شناسان در دانشگاه واشنگتن این سیاره در نزدیکی یک ستاره کوچک در حال گردش است و احتمالا دارای میدان مغناطیسی است که  سیاره را از تابش ستاره ای محافظت کرده و به ثبات شرایط سطح آن کمک میکند؛ لذا می تواند منجر به ایجاد حیات شود. 

به گزارش تاربام، میدان مغناطیسی سیاره نشات گرفته از هسته سیاره است و موجب انحراف ذرات بار دار حاصل از طوفانهای ستارگان میشود. این میدان مغناطیسی از اتمسفر سیاره محافظت کرده و مانع از کشیده شدن آن به داخل فضا است. این میدان شبیه میدان مغناطیسی زمین است که از زمین به خوبی محافظت میکند.

17635

تصویر هسته و میدان مغناطیسی زمین

وجود ستاره کم جرم در جهان یک پدیده معمول است. سیارات در نزدیکی چنین ستارگانی در حال گردشند که هدف راحتی برای مطالعه ستاره شناسان است؛ چرا که وقتی که از مقابل ستاره خود میگذرند نسبت به نمای کامل ستاره میزان زیادی از نور آن را میگیرند. اما ستاره کوچک و کم نور مانند این مورد، منطقه ای با قابلیت حیات در فضا است که سیارات در حال گردش در مدارات آن حرارت لازم برای ایجاد آب مایع در سطح -که میتواند منجر به حیات شود- را فراهم کرده و این در سیارات نزدیکتر به ستاره احتمال بیشتری دارد.

urlتصویر نحوه ی محافظت میدان مغناطیسی زمین

مدل ترکیبی انفعالات مدارها و دما بوسیله روری بارنس (Rory Barnes) استاد یار نجوم به همراه مدل تحول حرارتی بوسیله Driscoll در انستیتو گارنگی در واشنگتن در حال بررسی است. بارنس با مطالعه این مدل ها و ترکیب آنها می گوید” برای تولید یک تصویر واقعی تر از آنچه داخل سیاره رخ میدهد این ادغام صورت گرفت.”

بارنس میگوید “شبیه سازی کامپیوتری آنها توانایی نشان دادن میدانهای مغناطیسی برای تعیین عمر سیارات را نیز دارد. گرمایش جزر و مدی می تواند یک سیاره را از سرد شدن هسته نجات دهد. این دلیل غالب ایجاد میدان مغناطیسی است.” این گزارش در دانشگاه واشنگتن تهیه شده است.

756752main_20130620-m21

تصویر گرمایش جزر و مدی


منبع: phys.org

درباره نویسنده

Ehsan Akbari

دانشجوی دانشگاه تهران در مقطع ارشد مهندسی مواد، علاقه مند به فیزیک کوانتوم و نجوم هستم. امیدوارم مطالبی که ارائه میدهم بتواند مفید واقع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *