اخبار، تکنولوژی، زیست شناسی، عصب شناسی

دانشمندان به ساخت مغز مصنوعی نزدیک شدند

تاربام: در حالی که محققان هوش مصنوعی در حال پیدا کردن راهی برای نزدیک شدن به ساخت مغز مصنوعی هستند، گروهی از جامعه علمی ابراز نگرانی کردند و بر این باورند که اگر روزی هوش مصنوعی با هوش طبیعی انسان برابری کند، ممکن است یک روز خودمان را نیز جزوی از ماشین آلات بدانیم و این باعث تضعیف هوش بیولوژیکی ما می شود.

به گزارش تاربام، میگول نیکوللیس (Miguel Nicolelis) دانشمندی است که یک پوشش خارجی متصل به مغز را طراحی کرده است که توانسته یک مرد فلج را قادر به زدن ضربه افتتاحیه جام جهانی کند. او همچنین یک ایمپلنت برای مغز طراحی کرده است که موش ها قادر به دیدن اشعه مادون قرمز می کند. علاوه بر این او توانست ذهن میمون ها با یک نوع تکنولوژی به هم متصل کند؛ تکنولوژی که ممکن است یک روز برای ارتباط ذهن انسان با یک شبکه فکری به کار برده شود. او در آخرین کتاب خود به نام “مغز نسبیتی” توضیح می دهد که مغز چگونه کار می کند و چرا نمیتوان آن را به وسیله ماشین آلات شبیه سازی کرد. این دانشمند کارشناس در هوش مصنوعی می گویند که مغز یک ارگانیسم (موجود زنده) است نه یک مکانیسم (ماشین آلات). نیکوللیس در توضیح به WorldPost می گوید که ارگانسیم ها به جای این که ساخته شده باشند، طبق قوانین فرگشتی در طبیعت ساخته می شوند.

او اضافه کرد که رویداد هایی که منجر به تغییرات تکاملی برای تطبیق دادن با طبیعت اتفاق می افتد از نظر منطقی قابل پیش بینی نیستند. نیکوللیس می گوید که در حال حاضر ما با یک خطر بزرگ روبرو هستیم؛ اینکه اگر به کامپیوتر ها و هوش مصنوعی ها هر چه بیشتر تکیه کنیم روزی سرانجام خودمان هم شبیه به ماشین آلات می شویم.

یک متخصص هوش مصنوعی و عصب شناسی در برزیل هم هشدار داد که مغز ما ممکن است در دراز مدت شروع به تقلید از طرز عملکرد رایانه ها کند. اگر این اتفاق بیفتد شاهد تغییرات قابل توجهی در طیف وسیعی از رفتار های طبیعی و اجتماعی انسان ها خواهیم بود.

نیکوللیس می گوید که تکنولوژی می تواند مغز ما را تغییر دهد؛ چرا که محیط زیست و رفتار ها می تواند باعث تغییر در پاسخ های عصبی مغز ما شود. این پدیده انعطاف پذیری عصبی (neuroplasticity) نام دارد. او می گوید که اگر ما بخواهیم فرهنگ و راه و روش زندگی خود را نگه داریم باید بدانیم که تکنولوژی، چه آسیب های می تواند به مغز وارد کند. امروزه زمینه ظهور و استفاده از هوش مصنوعی بسیار جریان دارد و پروژه های بسیاری نیز در این زمینه در حال انجام است. محققان در این زمینه در حال تمرکز بر روی تقلید از مغز با استفاده از مدار های سیلیکونی و حتی بافت های زنده هستند.

نیکوللیس، تنها منتقد این ماجرا نیست. دانشمندان علوم اعصاب دیگری نیز پروژه ساخت مغز مصنوعی را یک آرزوی جاه طلبانه انسان معرفی کرده اند. در حال حاضر فیسبوک و گوگل در حال کار بر روی پروژه ساخت مغز مصنوعی در کامپیوتر بر اساس شبکه های سلول های عصبی مصنوعی هستند. هر دو این شرکت های پر قدرت از تکنولوژی یاد گیری عمیق (deep learning) در هوش مصنوعی استفاده می کنند که از مغز انسان تقلید می کند. شرکت هایی مثل بایدو، مایکروسافت و توییتر نیز در حال انجام پروژه هایی در این زمینه هستند.


منابع: chinatopix

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *