اخبار، نجوم

پتانسیل وجود حیات در مریخ چقدر است؟

تاربام: تلاشهای ریدلی اسکات (Ridley Scott’s) در فیلم مارتین (Martian) و اطلاعیه ناسا راجع به شواهد جدید مربوط به وجود جریان آب روی سطح مریخ موجب ایجاد یک هیجان عظیم در رسانه ها در هفته گذشته شد. در حالیکه انسان‌ هنوز سالها برای حضور روی سیاره مریخ فاصله دارد، رباتهای هوشمند برای سفر به مریخ آماده می‌شوند.

به گزارش تاربام، بکار گیری تکنولوژی تصویر برداری وضوح بالا روی یک کاوشگر مریخی به نام رنسانس، دانشمندان ناسا قادر به آنالیز امواج نور برگشته از خطوط تاریک (که به صورت فصلی تغییر میکنند) در روی صخره مارتین هستند. نتایج محکمی از شواهد برای وجود جزر و مد جریان آب در مریخ بدست آمده است؛ اما این به معنی وجود حیات نیست.

دورنسیف کنس نیلسون، زیست شناس نجومی که برای ناسا در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) در کال تک کار میکند، همواره روی پتانسیل زندگی در مریخ با احتیاط صحبت میکند. به گفته وی ” اولین واکنش من در یک مطالعه جدید، اگر مربوط به آب روی مریخ باشد کمی با بدگمانی خواهد بود.” ریجرلی چیر (Wrigley Chair) پروفسور علوم زمین شناسی و علوم زیست شناسی میگوید ” کشف آب بارها توسط ما روی مریخ اتفاق افتاده است.” نیلسون یک اشتیاق شدید در مورد تحقیق درباره مریخ دارد. دانشجوی وی روحیت بهارتیا (Rohit Bhartia) از JPL دارای دکتری حرفه‌ای زمین شناسی و زیست شناسی که موقعیت آزمایش کردن رساله دکتری خود را بدست آورده است. این یکی از هفت کار علمی انتخاب شده بوسیله ناسا برای سوار شدن روی مریخ نورد 2020 است. (دولت امریکا ماموریت بعدی را فرود روی مریخ و جمع آوری مقادیر زیادی اطلاعات زیست شناسی تعیین کرده است.) ماشین حاصل از این کار علمی تلفیقی از یک میکروسکوپ و طیف سنج رامان است که از طول موجهای کوتاه نور استفاده میکند. نیلسون میگوید “این ماشین شرلوک (SHERLOC) نام دارد و شامل یک دوربین قوی بنام واتسون است. این کشف اخیر کار نیلسون و بهارتیا را تحت تاثیر قرار نداده است اما ممکن است ماشین شرلوک متاثر از اندازه و وزن مریخ نورد باشد.

برای نیلسون به غیر از نگرانی های منطقی برای فرود یک میرخ نورد مولتی میلیون دلاری در لبه‌ یک صخره شیب دار، کشف اخیر یکی از نگرانی های او را کم کرد. او میگوید “من فکر میکنم پیدا کردن میکروبها روی سیاره ای دیگر یکی از کشفهای غیر قابل باور باشد زیرا حالا سوال این است که روند حیات آنجا شبیه زمین است که از DNA و پروتئین ساخته شده است یا ممکن است یک روند دیگر برای شروع زندگی باشد.” این گزارش در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی تهیه شده است.


منبع: phys.org

درباره نویسنده

Ehsan Akbari

دانشجوی دانشگاه تهران در مقطع ارشد مهندسی مواد، علاقه مند به فیزیک کوانتوم و نجوم هستم. امیدوارم مطالبی که ارائه میدهم بتواند مفید واقع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *