اخبار، نجوم

پلوتو دارای آسمان آبی و آب یخ زده است

تاربام: اولین تصاویر رنگی از جو مه آلود پلوتو که از فضاپیمای افق های نو دریافت شده است نشان می دهد که مه این جو، آبی رنگ است. آلن استرن (Alan Stern) محقق اصلی افق های نو می گوید “این عجیب است که چطور در کمربند کویپر یک آسمان آبی وجود دارد!”.

به گزارش تاربام، ذرات مه پلوتو خودشان رنگی شبیه به خاکستری یا قرمز دارند، اما دانشمندان تیم افق های نو دریافتند که این ذرات، نور آبی رنگی را از خود پراکنده می کنند. کارلی هاوت (Carly Howett) از محققان این تیم علمی می گوید “این نور آبی چشم گیر اطلاعاتی درباره اندازه و ترکیب این ذرات به ما می دهد. یک آسمانی آبی غالبا نتیجه پراکندگی نور خورشید توسط ذرات بسیار ریز می باشد. در روی زمین این ذرات ریز همان مولکول های نیتروژن هستند. در پلوتو آنها بزرگتر به نظر می رسند؛ اما باز هم نسبتا ذرات کوچکی به حساب می آیند”.

تصویر پلوتو

آسمان آبی پلوتو: این تصویر از ترکیب طیف های عکس های گرفته شده توسط دوربین MVIC در فضاپیمای افق های نو گرفته شده است. در این تصویر یک مه غلیظ در بالای جو پلوتو (مشابه آنچه در اتمسفر تیتان قمر زحل دیده شده) به چشم می خورد. منبع این نور واکنش های شیمیایی نیتروژن و متان در اثر نور خورشید است که منجر به تولید ذرات بسیار کوچکی در جو می شود.

دانشمندان بر این باورند که این ذرات در بالای جو قرار دارند؛ یعنی جایی که اشعه ماورا بنفش نور خورشید شکسته و به مولکول های نیتروژن و متان تبدیل می شود و اجازه واکنش دادن با یکدیگر را دارند. هنگامی که آنها با یکدیگر ترکیب می شوند، مولکول های پیچیده تری را می سازند؛ این فرایند اولین بار در قسمت بالایی اتمسفر تیتان (قمر زحل) دیده شد. مولکول های پیچیده تر به ترکیب شدن با یکدیگر ادامه می دهند و این روند تا جایی پیش می رود که ذرات بسیار کوچکتری را شکل می دهند؛ گاز های سبک متراکم می شوند و سطح سیاره را قبل از اینکه به داخل آن سقوط کنند در برابر سرما پوشش می دهند. در آنجاست که رنگی قرمز مانند به پلوتو اضافه می کنند.

در یافته ای دیگر از افق های مناطقی از آب یخ زده در پلوتو کشف شده است. این کشف از جمع آوری داده های ترکیبی از طیف های مختلف افق های نو انجام شده است.

جیسون کوک (Jason Cook) از اعضای این تیم علمی می گوید “وسعت زیادی از پلوتو در معرض این آب های یخ زده نشان داده نمی شوند. اما این یخ بسیار از جاهای مختلف سیاره را پوشانده است. فهمیدن این موضوع که چرا این آب در برخی از جاها وجود دارد و در برخی مکان ها وجود ندارد، یک چالشی است که ما در حال حل کردن آن هستیم”.

تصویر یخ در پلوتو

آب یخ زده در پلوتو: تصویری از سطح پلوتو که مناطقی که در معرض رنگ آبی قرار دارند دارای آب یخ زده می باشند. این تصویر از ترکیب طیف های عکس های گرفته شده توسط دوربین MVIC در فضاپیمای افق های نو گرفته شده است. این صحنه نمایی 450 کیلومتری از سطح پلوتو را نشان می دهد.

یک وضعیت نادر از این کشف این است که مناطقی که بیشترین اثر از وجود این آب های یخ را در تصویر نشان می دهد دقیقا مطابق مناطقی است که دارای رنگ قرمز است. سیلویا پروتوپاپا (Silvia Protopapa) یکی از اعضای این تیم علمی می گوید “من تعجب می کنم که این یخ ها چطور می توانند قرمز رنگ باشند. ما هنوز نمیتوانیم رابطه بین این یخ های آبی و رنگ قرمز موجود در جو پلوتو را بفهمیم”.

فضاپیمای افق های نو در حال حاضر حدود 5 میلیارد کیلومتر از زمین دور شده است و تمامی سیستم های آن سالم هستند.


منابع: nasa

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *