اخبار، دیگر موارد، زیست شناسی، شایعه و شبه علم، عصب شناسی

آیا بدن انسان هر 7 سال یک بار جایگزین می شود؟

تاربام: یکی از داستان هایی که مردم در مورد بدن انسان بازگو می کنند از این قرار است: “هر هفت سال یک بار (یا ده سال یکبار – بسته به داستانی که می شنوید دارد) ما تبدیل به یک فرد جدید می شویم؛ چرا که هر لحظه سلول های بدن ما در حال از بین رفتن و جایگزین شدن هستند. آیا شما هم نسبت به 7 سال گذشته خود احساس جوانی می کنید؟“… اما آیا این داستان واقعیت دارد؟

به گزارش تاربام، این درست است که سلول های هر فرد عمر محدودی دارند و زمانی که آنها می میرند، توسط سلول های دیگری جایگزین می شوند. در بخش مرجع علمی کتابخانه عمومی نیویورک، استونگ سانگ پرس (Stonesong Press) در 1995 می گوید که “بین 50 تا 75 تریلیون سلول در بدن ما وجود دارد و هر سلول طول عمر خاص خودش را دارد؛ زمانی که انسان می میرد ممکن است ساعت ها و یا روزها بعد، سلول های بدن شخص زنده بماند. (محققان پزشک قانونی از این حقیقت مبهم برای تعیین علت و زمان مرگ قربانیان قتل استفاده می کنند).

حال به این قمست توجه کنید: سلول های قرمز خون حدود 4 ماه زندگی می کنند، در حالی که سلول های سفید خون به طور متوسط بیش از یک سال زندگی می کنند؛ سلول های پوست حدود 2 یا سه هفته طول عمر دارند. سلول های روده عمر بسیار کوتاهی دارند، آنها پس از چهار روز می میرند. سلول های اسپرم نیز حدود 3 روز طول عمر دارند. اما سلول های مغزی تقریبا در تمام طول عمر ما زنده هستند (برای مثال سلول های عصبی در پوسته مغز در زمان مرگشان قابل جایگزینی نیستند).

میبینید که هیچ نکته خاص و یا قابل توجهی درباره چرخه هفت ساله وجود ندارد. چرا که سلول های بدن دائما در معرض مردن و جایگزین شدن هستند. هنوز مشخص نیست که این افسانه (در ظاهر علمی) از کجا شروع شد؛ اما شاید افرادی نا آشنا با علم و از روی سادگی با در نظر گرفتن مرگ و میر سلول ها، فکر کردند که تمام سلول های بدن بعد از هفت سال جایگزین می شوند!


منابع: livescience

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *