اخبار، نجوم

تصویر افق های نو از کوچکترین قمر پلوتو

تاربام: پنج قمر کم نورتر پلوتون با استفاده از تلسکوپ هابل در 2012 وقتی که فضا پیمای نیوهورایزنس (new horizons) ناسا در مسافتی بیش از دو سوم مسیر سفرش به سمت پلوتون بود، کشف شدند. تصاویر استیکس (styx) کوچکترین قمر پلوتو بوسیله دوربین پیشرفته لوری (loori) در 13 جولای سال جاری که تقریبا 12/5 ساعت قبل از رسیدن نیوهورایزنس به نزدیکترین نقطه از مسیرش به سمت پلوتون بوده گرفته شده و در 5 اکتبر روی شبکه اینترنت بارگذاری شد.

به گزارش تاربام، در آن زمان فضاپیما هنوز  631000 کیلومتر از استیکس فاصله داشت و حتی برای دوربین قدرتمند لوری دیدن جزئیات روی این قمر کوچک بسیار مشکل بود. هال ویور (hal weaver) دانشمند پروژه نیوهورایزنس هال ویور از دانشگاه جان هاپکینز میگوید “هرچند که ممکن است زیاد هم این تصاویر شبیه به واقعیت نباشند، ولی تصویر استیکس یک کشیدگی بلندی را نشان میدهد که تقریبا 7کیلومتر در بلندترین اندازه و 5کیلومتر در کوتاهترین قسمت اندازه گیری شده است”.

درخشندگی اندازه گیری شده استیکس با این برآورد ابعادی جدید ترکیب شده، به این مطلب اشاره میکند که این قمر کوچک یک انعکاس خیلی بالایی دارد و دارای یک سطح یخی است که قبلا برای 2 قمر کوچک دیگر پلوتو، نیکس (Nix) و هیدرا (hydra) نیز کشف شده بود.

تصویر کوچکترین قمر پلوتو

تصویر جدید فضاپیمای نیوهورایزنس ناسا از استیکس، کوچک ترین قمر پلوتو

تیم دانشمندان امیدوار هستند که با استفاده از این تصاویر جدید و همچنین با اضافه شدن اندازه گیریهای درخشندگی استیکس که در طول چندین ماه پس از رسیدن نیوهورایزنس به پلوتو ثبت شده اند،  جزئیات بیشتری را در مورد ویژگیهای چرخشی و شکل این قمر کوچک مشخص نمایند.

تصویر قمر کوچک پلوتو

این یک تصویر ترکیبی رسم شده از کوچکترین قمر سیاره پولوتون به نام استیکس است که در 14 جولای 2015، توسط فضا پیمای نیوهورایزنس که در فاصله 631000 کیلومتری از این سیاره کوچک قرار داشت، تصویر برداری شده. این تصویر یک قمر با کشیدگی خیلی زیاد را نشان می دهد که تقریبا 7 کیلومتر طول و 5کیلومتر عرض دارد. برای بهتر درک کردن این مطلب مدارهای قمر های دیگر پلوتون در بالا نمایش داده شده است. اعتبار تصویر: ناسا

آلان استرن ریئس نیوهورایزنس بیان میدارد “سرانجام ما امیدواریم تا درباره همه چهار قمر کوچک پلوتو چیزهای بیشتری بدانیم تا شباهتها و تفاوتهایشان را بفهمیم؛ اینکه چگونه آنها شکل گرفته اند و چگونه آنها کشیده شدند.

ترجمه: آناهیتا خلخالی / خانه علم و دانش تاربام


منابع: scitechdaily

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *