اخبار، نجوم

هسته زمین یک میلیارد سال پیش شکل گرفت

تاربام: طبق داده های جدید دانشگاه لیورپول، مشخص شد که هسته داخلی زمین حدود 1 الی 1.5 میلیارد سال پیش در اثر سفت شدن لایه های مذاب آهن از هسته بیرونی شکل گرفته است.

به گزارش تاربام، هسته داخلی زمین عمیق ترین لایه زمین به شکل یک توپ جامد از آهن است که فقط کمی بزرگتر از پلوتو به نظر می رسد و توسط یک لایه مذاب به نام هسته خارجی احاطه شده است. زمان شکل گیری این هسته قابل بحث و در بازه بین 0.5 تا 2 میلیارد سال پیش متغیر است. اما در یک مطالعه جدید که در نشریه نیچر (Nature) منتشر شده است چند محقق از دانشگاه محیط زیست لیورپول با بررسی گذشته سنگ های آذرین دریافتند که حدود 1 الی 1.5 میلیارد سال پیش افزایش ناگهانی و شدیدی در قدرت مغناطیسی زمین به وجود آمد.

این افزایش قدرت مغناطیسی به احتمال بسیار زیاد نشانه ای از شکل گیری اولین آهن جامد در مرکز زمین است و نقطه ای در تاریخ زمین را نشان می دهد که هسته داخلی زمین برای اولین بار شروع به سفت شدن، خنک شدن و جدا شدن از هسته مایع بیرونی کرد.

دکتر اندی بیگن (Andy Biggin) متخصص و نویسنده این پژوهش از دانشگاه لیورپول می گوید “این یافته ها می تواند درک ما نسبت به زمین و تاریخ آن را تغییر دهد”.

تعیین زمان جامد شدن هسته داخلی زمین بسیار بحث برانگیز است، اما این مسئله برای تعیین ویژگی ها و تاریخ درون زمین بسیار مهم است و پیامد های مهمی را در مورد نیروی مغناطیسی زمین (که مانند یک سپر در برابر اشعه های مضر خورشید از زمین محافظت می کند) مشخص می کند.

نتایج این پژوهش ها نشان می دهد که هسته زمین با سرعتی خیلی کمتر از آنچه تصور می کردیم در حال سرد شدن است. در حال حاضر هسته داخلی زمین با نرخی حدود یک میلیمتر در هر سال در حال افزایش است.

میدان مغناطیسی زمین توسط حرکت آلیاژ آهن در هسته بیرونی که حدود 3000 کیلومتر زیر سطح زمین قرار گرفته است پدید می آید. این حرکات باعث می شود تا هسته حرارتش را به گوشته و حتی پوسته ای که ما در آن در حال زندگی هستیم انتقال دهد. هنگامی که هسته درونی زمین شروع به سفت شدن کرد، نیروی این جریان همرفتی افزایش یافت؛ چرا که عناصر غیر فلزی به صورت مذاب در هسته بیرونی باقی و در این مایع پوشاننده شناور می مانند. این روند امروزه نیز ادامه می یابد و به نظر می رسدکه منشا اصلی میدان مغناطیسی زمین است.

دکتر بیگن می گوید “مدل نظری که بیشترین تطبیق را با داده های ما دارد نشان می دهد که هم اکنون هسته زمین بسیار کند تر از 4.5 میلیارد سال پیش گرمای خود را از دست می دهد و این جریان باید بتواند تا 1 میلیارد سال دیگر ادامه یابد. این شدیدا مخالف حالت مریخ است که در اوایل به وجود آمدنش یک میدان مغناطیسی بسیار قوی داشت و رفته رفته پس از نیم میلیارد سال میدان خود را از دست داد”.

این مطالعه با همکاری دانشمندان دانشگاه لیورپول، هلسینکی، انجمن میشیگان، سن دیه گو و آکادمی علوم چین انجام شده و در نشریه نیچر به چاپ رسیده است.


منابع: scitechdaily

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *