اخبار، زیست شناسی

کامل ترین درخت زندگی

تاربام: اولین پیش نویس “درخت زندگی” برای تقریبا 2.3 میلیون گونه منتشر شد. یازده موسسه با یک تلاش گروهی درختی را به تصویر کشیدند که روابط بین موجودات زنده را از جهت زمان وجودشان تقسیم میکند؛ این زمان از لحظه شروع حیات بر روی کره زمین شروع شده که بیش از 3.5 میلیارد سال قدمت دارد.

به گزارش تاربام، برای انشعاب درخت زندگی دهها و صدها درخت کوچکتر منتشر شده که بعضی از آنها دربرگیرنده بیش از صدهزار گونه میباشند؛ اما این اولین بار است که همه نتایج تنها به یک درخت تبدیل میشود که دربرگیرنده همه موجودات زنده است. نتایج پایانی به صورت یک منبع الکترونیکی برای همه بصورت رایگان در دسترس میباشد.

به گفته کارن کرانستون (Karen Cranston) محقق اصلی این طرح از دانشگاه داک “این نخستین تلاش واقعی برای اتصال نقطه چینها و کنار هم قرار دادن همه آنها با هم است؛ آنرا نسخه 1.0 در نظر میگیریم”. نسخه حال حاظر درخت که تحت اطلاعات و کد منابع میباشد در این سایت برای دانلود و جستجو در دسترس قرار دارد. این تحقیقات همچنین در یک مقاله در 18 سپتامبر در اکادمی بین المللی علم نیز شرح داده شده است.

درختهای تکاملی شبیه شاخه های یک نمودار است که اغلب شبیه نقشه مترو هستند و برای فهمیدن این مسئله که چه ارتباطی بین میلیون ها گونه ای که روی کره زمین زندگی میکنند ساخته شده است. درک این قضیه به دانشمندان در کشف داروهای جدید، افزایش عملکرد محصولات و دام و ردیابی کردن نحوه پخش و انتشار بیماری های واگیردار مانند ایدز، ابولا و آنفلونزا کمک میکند.

پیش نویس اولیه این درخت بر اساس 500 درخت کوچکتر از مطالعات منتشر شده قبلی است. به هر حال این یک حقیقت غیر قابل اجتناب است که این پیش نویس درخت زندگی فقط اولین مرحله را نمایش میدهد.

کرانستون میگوید “یک شکاف بسیار بزرگ بین همه چیزهایی که دانشمندان درباره ارتباط موجودات زنده میدانند و چیزی که واقعا بصورت دیجیتالی است وجود دارد”. به عنوان یک نتیجه، ارتباط رسم شده در بعضی از قسمتهای درخت مانند شاخه های بیانگر خانواده نخود و آفتابگردان، همیشه با نظر کارشناسان موافق نبوده اند. قسمتهای دیگر درخت، بخصوص حشرات و میکروبها در ابهام است؛ البته دلیلش این است که حتی آرشیو آنلاین محبوب ترین توالی ژنتیکی اولیه که تعداد زیادی از درختان تکاملی بر اساس آن ساخته شده اند، دربرگیرنده اطلاعات دی ان ای برای کمتر از 5 درصد از 10 میلیون گونه که روی زمین وجود دارند، تخمین زده شده است.

داگلاس سولتیس (Douglas Soltis) از دانشگاه فلوریدا میگوید “مهمترین چیزی که میتوان نشان داد این است که این اولین درخت زندگی برای آشکار کردن چیزهایی است که ما نمیدانیم”.

برای کمک به پر کردن این شکافها، این تیم در حال توسعه نرم افزاریست که محققان را قادر به ورود، به روزرسانی و تجدید نظر برای اطلاعات جدید در میلیون ها گونه کند. کرانستون میگوید “بسیار مهم است که این درخت به اشتراک گذاشته شود؛ اگر میخاهیم آن را بهبود ببخشیم”.

تصویر درخت حیات

تصویری از درخت زندگی 3.5 میلیارد ساله برای 2.3 میلیون گونه

سولتیس می گوید “25 سال پیش مردم میگفتند که رسیدن به این درخت بزرگ غیر ممکن است. باز کردن درخت زندگی یک نقطه شروع مهم است که محققان دیگر هم اکنون میتوانند آنرا اصلاح و بهبود ببخشند”.

ترجمه: آناهیتا خلخالی / خانه علم و دانش تاربام


منابع: sciencedaily

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *