اخبار، نجوم

ستاره ای که سیاره اش را نابود می کند

تاربام: دانشمندان با استفاده از تلسکوپ فضایی کپلر ناسا در ماموریت K2 شواهدی قوی از یک شیء صخره ای کوچک در حال از هم پاشیده شدن را در مدار یک ستاره کوتوله سفید کشف کردند. طبق یک تئوری، کوتوله های سفید قادر به از هم پاشیدن سیاره های موجود در منظومه خود هستند؛ این تئوری نیز کشف اخیر را تایید می کند.

به گزارش تاربام، اندرو وندربرگ (Andrew Vanderburg) دانشجوی کارشناسی ارشد ار علوم اخترفیزیک در مرکز هاروارد و نویسنده این مقاله در نشریه نیچر می گوید “ما برای اولین بار سیاره کوتوله ای را دیدیم که توسط گرانش شدید پاره پاره شده و توسط باران مواد سنگی از طرف ستاره اش در حال تبخیر شدن است. یک ستاره مانند خورشید ما به تدریج به یک غول سرخ تبدیل می شود و رفته رفته حدود نیمی از جرم خود را از دست می دهد و سپس اندازه اش به اندازه زمین می شود؛ این ستاره مرده و متراکم، کوتوله سفید نامیده می شود.


منابع: nasa

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *