اخبار، عصب شناسی

تفاوت مغز مردان و زنان چیست؟

تاربام: یک مطالعه تحقیقاتی در دانشگاه علمی-پزشکی روزالیند فرانکلین آشکار کرد که هیپوکامپ (بخشی مهم در مغز انسان و سایر جانداران است) که اطلاعات را ذخیره می کند و به اتصال احساسات به حواس کمک می کند؛ در زنان بزرگتر از مردان است. این مطالعات این باور رایج قدیمی را که هیپوکامپ در مغز مردان بزرگتر از زنان است را رد می کند.

به گزارش تاربام، لیس الیوت (Lise Eliot) استاد دکترای علوم اعصاب در دانشکده مدرسه پزشکی، رهبر یک گروه از دانشجویان در متاآنالیز کردن حجم MRI ساختاری است که تفاوت قابل توجهی در اندازه هیپوکامپ زنان و مردان پیدا نکردند. متاآنالیز یک روش آماری است که به محققان اجازه می دهد تا بسیاری از مطالعات مستقل را باهم ترکیب کنند و به یک بررسی جامع بسط دهند. این تیم 76 مقاله منتشر شده را مورد بررسی قرار دادند که در آن ها تعداد نمونه های افراد سالم به 6000 نفر می رسیدند.

هیپوکامپوس مغز در هر دو طرف آن قرار دارد و تحت پوشش مغزی است. یافته های این تیم این ادعا را که هیپوکامپ بزرگتر، تمایل زنان به بیان بیشتر احساسات، مهارت های فردی قوی تر و حافظه کلامی بهتر را توضیح می دهد، به چالش می کشد. دکتر الیوت می گوید “در مجموعه تمام این داده ها شما تفاوت بسیار کمی بین مغز مردان و زنان می بینید”.


منابع: sciencedaily

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *