اخبار، نجوم

باد های خورشیدی جو مریخ را از بین می برند

تاربام: ماموریت ماون (MAVEN) ناسا فرآیندی راکشف کرده است که احتمالا نقش کلیدی در تغییر آب و هوای مریخ از گرم و مرطوب به سرد و خشک را داشته است.

به گزارش تاربام، داده های ماون محققان را قادر به این ساخته تا میزان گاز دسته رفته اتمسفر مریخ توسط خورشید و ورود آن به فضا را تعیین کنند. این یافته ها نشان می دهد که فرسایش اتمسفر توسط طوفان های خورشیدی به طور قابل ملاحظه ای افزایش داشته است.

جان گرانسفلد (John Grunsfeld) فضانورد و مدیر ماموریت علمی ناسا در واشنگتن می گوید “به نظر می رسد که مریخ دارای یک اتمسفر ضخیم و به اندازه کافی گرم می باشد که از آب مایع به عنوان یک ماده کلیدی و در حد متوسط برای حیات حمایت می کند و در حال حاضر ما این را می دانیم. درک آنچه که برای اتمسفر مریخ اتفاق افتاده است ما را نسبت به روند پویایی و تکامل اتمسفر سیاره های دیگر نیز آگاه می کند. فهمیدن این موضوع می تواند شروع یک سوال کلیدی در رابطه با سفر ناسا به مریخ باشد”.

تصویر اتمسفر مریخ

طوفان های خورشیدی هم اکنون نیز در حال از بین بردن اتمسفر مریخ هستند.


منابع: nasa

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *