اخبار، زیست شناسی

کشف فسیل دوزیستان در دریاچه 278 میلیون ساله

تاربام: یک مطالعه جدید نشان می دهد که در یکی از دریاچه های باستانی گرمسیری برزیل، معجونی از خزندگان و دوزیستان باستانی مشغول زندگی کردن بوده اند، شکار می کردند و شکار می شدند. اگرچه که تعداد کمی از این حیوانات از نظر علمی شناخته شده اند، اما محققان می گویند که به تازگی فسیل های باستانی ای نیز در این دریاچه 278 میلیون ساله پیدا کرده اند.

به گزارش تاربام، یافته های آن ها نشان می دهد که دو گونه جدید از دوزیستان در دوره پرمیان در قسمت گندوانا، خشکی های زمین در آن دوره (که شامل قاره های آمریکای جنوبی، آفریقا، استرالیا و قطب جنوب امروزی و همچنین شبه قاره هند و عربستان است) زندگی می کرده اند. محققان می گویند که این یافته ها همچنین نحوه جابجایی حیوانات باستانی در اطراف گندوانا در دوره ما قبل تاریخ را نیز نشان می دهد. این گونه های جدید دوزیستان به نام Timonya annae نام گذاری شده اند.

تیمونیا ها درنده های گوشتخوار آبزی دارای دندان های نیش و آبشش به شمار می روند و از نظر شکل ظاهری چیزی بین سمندر مکزیکی و مارماهی بودند. این محققان چندین نمونه از تیمونیا ها شامل چند جمجمه و اسکلت (که نوجوان هم بودند) را یافت کردند.

علاوه بر این یک گونه دیگری نیز به نام Procuhy nazarienis نیز در این منطقه کشف شده است که اعضای این تیم می گویند احتمالا تمام عمر خود را زیر آب گذرانده اند. با این حال هم این گونه ها و هم تیمونیا ها از بستگان دور سمندر های امروزی هستند.

این پژوهشگران همچنین یک فسیل دوزیست دیگر به نام rhinesuchid نیز کشف کردند که به عنوان نزدیک ترین خویشاوند های تیمونیا ها در آفریقای جنوبی شناخته می شوند. همچنین فسیل یک خزنده دیگر به نام Captorhinus aguti در این مکان کشف شد که از آن تنها در شمال آمریکا کشف شده بود.

تصویر خزنده های دوزیست باستانی

تصویری هنری از حیواناتی که فسیل هایشان در یک دریاچه 278 میلیون ساله در برزیل پیدا شده است: حیواناتی با آبشش به نام تیمونیا در سمت چپ، دوزیستانی به نام پرکوهای در سمت راست و دوزیستانی به نام راهینسیوکهید در سمت چپ زیر شاخه.

به گفته پژوهشگران این یافته ها نشان می دهد که حیوانات چگونه در دوره پرمیان گسترش یافته اند. علاوه بر این، این بررسی ها به دیرینه شناسان نیز کمک می کند تا چیزهای بیشتری را در مورد برخی فسیل ها در زمان ها و مکان های کمتر شناخته شده بدانند.

به گفته محققان، فسیل های مناطق اروپایی و شمال آمریکا، بیش از یک قرن است که مورد مطالعه قرار گرفته اند. اما سوال اصلی این بود که آن حیوانات چگونه در مناطق مختلف تکثیر می شدند و این سوالی بود که با مطالعه آن فسیل ها قادر به جواب دادنشان نبوده اند. حال مطالعه این اکتشافات در برزیل تصویری از حیات آن گونه ها در نقاط دیگر را به محققان می دهد که از آن تصویر می توانند برای مقایسه با فسیل های دیگر استفاده کنند. با استفاده از این تصویر پژوهشگران می توانند ببیند که حیوانات در دوره های مختلف چگونه نقل مکان می کرده اند؛ به خصوص در عصر یخبندان که دوره آن در قاره جنوبی پایان یافت و شرایط مطلوب تری را برای خزندگان و دوزیستان فراهم کرد.

یافته های این تحقیقات در تاریخ 6 نوامبر در نشریه Nature Communications منتشر شد.


منابع: livescience

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *