آموزش، علم و دانش، مقالات علمی، نجوم و کیهان شناسی

هر آنچه که درباره ماه باید بدانید

تاربام: ماه تنها قمر طبیعی زمین، پنجمین قمر بزرگ منظومه شمسی در بین حدود 173 قمر موجود، و بعد از یکی از قمر های مشتری به نام IO دومین قمر پرچگال منظومه شمسی است که از گذشته های دور برای گاه شماری و جهت یابی استفاده می شده است. احتمالا این قمر حدود 4.5 میلیارد سال پیش همراه با شکل گیری زمین، شکل گرفته است؛ نظریات مختلفی در این مورد وجود داره که طبق یکی از معتبر ترین آنها، ماه از بقایای برخورد یک سیارک بزرگ با زمین به وجود آمده است.

ماه در چرخش به دور زمین، همیشه یک طرفش به سمت ما است و به همین خاطر طرف دیگر آن را نیمه تاریک ماه نامیده اند؛ البته این به معنی تاریک بودن نیمه دیگر آن نیست؛ تمام قسمت های ماه به یک اندازه از خورشید نور میگیرند و نیمه دیگر فقط از نظر ما پنهان است. ماه به دلیل جنس سطحش، نور خورشید را تا حد زیادی بازتاب می دهد و به همین دلیل شب های زمین را تا حدودی روشن می کند؛ ماه بعد از خورشید، درخشان ترین جسم آسمانی در شب های زمین است.

شعاع استوایی ماه حدود 1738.14، شعاع قطبی آن 1735.97 و متوسط شعاع آن 1737.10 کیلومتر است. در مجموع قطر ماه را 3476 کیلومتر می دانند که تقریبا یک چهارم قطر زمین است. همچنین دور تا دور سطح این قمر حدود 10921 کیلومتر است. فاصله ماه تا زمین در حضیض حدود 362،600 و در اوج به 405،400 کیلومتر می رسد که نور، این مسافت را در مدت زمان کمی بیشتر از یک ثانیه سپری می کند. علاوه بر این یک بار چرخش ماه به دور زمین 27 روز و 7 ساعت و 43 دقیقه به طول می انجامد که آن را یک ماه زمینی می نامیم؛ به این ترتیب ماه در هر سال حدود 12 بار به دور زمین می چرخد.

تصویر ماه از زمین

تصویر ماه از زمین

ماه تاثیرات مختلفی را روی زمین از جمله، تولید امواج جذر و مد اقیانوس، جذر و مد بدن و … می گذارد. همچنین باعث می شود که طول روز در زمین اندکی طولانی تر شود. آسمان ماه بدون جو و هوا است و به همین خاطر معمولا می گویند که فاقد آسمان است؛ وجود نداشتن جو در ماه باعث می شود که آسمان آن همیشه سیاه باشد، چرا که مولکولی در هوا نیست تا نور خورشید را با رنگ های مختلفی بازتاب دهند. همچنین نبود جو در این قمر، باعث برخورد سنگ های آسمانی زیادی به سطح آن شده که جای گودال ها و حفره های فراوانی که در ماه می بینید، گواهی بر این موضوع است. ماه فاقد هر گونه آب و اثر حیاتی است.

تصویر ماه

تصویری از ماه – گرفته شده توسط آنتونی لوپز (Anthony Lopez) در مکزیک – 26 می 2013

تصویر نیمه دیگر ماه

تصویری از نیمه دیگر ماه

گفتنی است انسان ها برای اولین بار در سال 1968 توسط فضاپیمای آپولو 8 ناسا، به ماه سفر کردند و بر روی این قمر سنگی قدم گذاشتند.


تهیه و تنظیم: خانه علم و دانش تاربام

منابع: wikipedia, space

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *