اخبار، زیست شناسی

گرمای خلیج فارس تا 30 سال آینده به شدت افزایش می یابد

تاربام: انسان می تواند برخی از دماهای زیاد و گرم و خشک را با تعریق تحمل کند؛ تعریق باعث کاهش درجه حرارت بدن از طریق سرمایش تبخیری می شود. با این حال این توانایی، هنگامی که درجه حرارت بالا همراه با رطوبت بالا باشد، کاهش می یابد. زمانی که مردم در معرض ترکیبی از دما و رطوبت بالا باشند، بروز سکته گرمایی می تواند باعث مرگ ناگهانی شود.

به گزارش تاربام، مدل های آب و هوایی موجود نشان می دهند که روند افزایش دمای جهانی می تواند در بقای انسان ها در برخی مناطق تاثیر بگذارد. یک مقاله منتشر شده توسط جرمی پال (Jeremy Pal) و الفاتیه التهیر (Elfatih Eltahir) درباره تغییرات آب و هوایی نشان می دهد که شواهدی وجود دارد که ترکیب کشنده ای از گرما و رطوبت در خلیج فارس می تواند بسیار زودتر از پیش بینی های انجام شده به وجود بیاید. این مناطق تامین کننده سوخت های فسیلی و نفتی هستند، بنابراین اگر رفتار این مناطق با انسان ها نامهربانانه باشد، می تواند عواقب جهانی وخیمی در پی داشته باشد؛ چرا که ما هنوز در حال استفاده از این نوع سوخت ها هستیم.

تصویر خلیج فارس

با توجه به تحقیقات آب و هوایی کریستف شار (Christoph Scha) این منطقه گرم، به دلیل نزدیک بودن به دریا دارای آب و هوای بسیار گرم و مرطوب می باشد. خلیج فارس به دلیل کم عمق بودنش گرمای بیشتری را از ورودی های مرتبط با اقیانوس ها دریافت می کند.

پال و التهیر از یک مدل شبیه سازی شده آب و هوایی با رزولوشن 25Km برای پیش بینی اثرات آب و هوایی منطقه استفاده کردند. آنها روند افزایش گاز های گلخانه ای در این منطقه و همچنین اقداماتی برای کاهش این روند را ارائه دادند. طبق این سناریو، افزایش دما و رطوبت طی 30 سال آینده می تواند برای کشور های ایران، عربستان سعودی، قطر، دبی و امارات متحده عربی خطرناک باشد. پال و التهیر نشان می دهند که این افزایش دما و رطوبت می تواند باعث فلج شدن این منطقه و حتی توقف تولید سوخت های فسیلی و نفتی شود.

این افزایش دما و رطوبت همچنین می تواند باعث افزایش مرگ و میر افراد نیز بشود. علاوه بر این می تواند به صورت غیر مستقیم بر سلامت افراد از طریق بیماری های عفونی وابسته به آب و هوا هم تاثیر بگذارد. در این شرایط بیماری هایی که توسط حشرات منتقل می شوند افزایش می یابند؛ چرا که آب و هوای گرم و مرطوب می تواند باعث رشد حشرات شود.

با همه این ها، یافته های این مقاله قابل توجه است و می تواند به ما در رابطه با این وضعیت نگران کننده هشدار دهد.


منابع: arstechnica

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *