اخبار، نجوم

احتمالا ترکیب زمین توسط یک تصادف کیهانی تغییر کرده است

تاربام: ترکیب شیمیایی زمین بسیار متفاوت تر از آن صخره هایی است که به احتمال زیاد به شکل گیری این سیاره کمک کردند. در حال حاضر، دانشمندان فکر می کنند که ممکن است یک جواب برای این معمایی که مدت طولانی باقی مانده بود پیدا کرده باشند: ضربه های پیوسته ای که زمین را شکل داده، ممکن است ترکیباتش را نیز تغییر داده باشد.

به گزارش تاربام، زمین از تجمع تدریجی و پیوسته ذرات موادی شکل گرفته که حاصل از کشش گرانشی متقابل بین این ذرات بوده است. گرمای ناشی از رادیو اکتیویته بهم پیوستن شهاب سنگها و برخورد پیوسته آنها به زمین تازه متولد شده باعث شد تا سطح سیاره آنقدر ذوب شود که مواد سنگین به سمت پایین تر نزول کنند. این باعث شد تا یک هسته غنی از آهن در مرکز و یک لایه از گوشته و پوسته در بالا تشکیل شود.

اغلب شهاب سنگهای اولیه، که به کاندریت ها (chondrite) معروف هستند، از ماده اولیه ای هستند که سیارات از آن شکل گرفتند. در این میان، تحقیقات قبلی نشان میدهد که شهاب های کاندریت انستاتیت (enstatite) یک ترکیبی از ایزوتوپهایی دارند که میتوان آن ها را مشابه آن چیزی در نظر گرفت که در زمین است و این نشان میدهد آنها ممکن است از مواد خامی باشند که زمین از آنها شکل گرفته باشد (ایزوتوپها نسخه هایی از یک عنصر هستند که در تعداد نوترون ها تفاوت دارند).

این بسیار عجیب است که زمین از نظر مواد سیلیکون، پتاسیم و سدیم کمتر و از نظر منگنز، کلسیم و آلومینیوم نسبت به شهاب های انستاتیت غنی تر می باشد! حال، برای اولین بار دانشمندان فکر می کنند که یک توضیح برای این راز داشته باشند.

اسما بوجیبار (Asmaa Boujibar) یک دانشمند ستاره شناس در مرکز فضایی جانسون ناسا در هوستون میگوید “هیجان انگیزترین جنبه این نتایج این است که باید به این سوال جواب داده شود که چرا ترکیبات ایزوتوپی زمین مشابه شهاب انستاتیت است، اما ترکیب شیمیایی متفاوتی دارد!”.

محققان در آزمایشات، نمونه شهاب انستاتیت را در فشارهای مختلف ذوب کردند. این روش شبیه سازی و تقلید از چگونگی رفتار پیوسته صخره ها است که ممکن است در طول شکل گیری زمین از خود نشان داده باشند. آزمایشها نشان میدهد که گرمای زمین تازه متولد شده، صخره هایی با پوسته غنی از سیلیکون و با منیزیم نسبتا کم باقی گذاشته است. سپس مدل های کامپیوتری تیم تحقیقاتی نشان دادند که احتمالا تعداد زیادی از تصادم های کیهانی که زمین جوان را ساییده اند، مقدار خیلی زیادی از پوسته سیاره را لخت کردند و این باعث شد تا زمین، نسبتا از سیلیکون تخلیه و سرشار از منیزیم گردد.

همچنین گرمای ناشی از این تصادم ها باعث شد تا پتاسیم، سدیم، کلسیم و آلومینیم بصورت گاز فرار متصاعد شوند. با این حال حجم زیادی از کلسیم و آلومینیم به صورت فشرده شده به زمین بازگشتند. دانشمندان میگویند که این میتواند به توضیح این مسئله که چرا نسبت این عناصر روی زمین با نسبت آنها در شهاب انستاتیت متفاوت است کمک کند.

بوجیبار میگوید “ماهیت تصادم هایی که ممکن است باعث از بین رفتن گرمای مواد زمین شده باشند نامشخص است. کشف ماهیت این تصادم ها، میتواند دیدگاهی جدید را روی چگونگی شکل گیری زمین ایجاد کند.

بوجیبار و همکارانش یافته هایشان را بصورت آنلاین درشماره 23 سپتامبر مجله ارتباطات طبیعی (Nature Communications) منتشر کردند.

ترجمه: آناهیتا خلخالی / خانه علم و دانش تاربام


منابع: space

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *