اخبار، نجوم

دورترین جرم منظومه شمسی احتمالا یک سیاره کوتوله است

تاربام: ستاره شناسات یک شیء جدید کشف کردند که احتمالا رکورد دورترین سیاره کوتوله منظومه شمسی را بشکند.

به گزارش تاربام، این شیء که V774104 نام دارد در فاصله 15 میلیارد کیلومتری از خورشید (حدود دو تا سه برابر دورتر از پلوتو) قرار دارد. گفته می شود که اندازه این جرم کمی کوچکتر از پلوتو است و مانند پلوتو در مدار خودش به خورشید نزدیک و دور می شود.

اسکات شپرد (Scott Sheppard) ستاره شناس و یکی از کاشفان این شی جدید می گوید “ما هنوز متوجه نشدیم که این شی چه مداری دارد؛ چرا که فقط دو هفته از کشف این شی می گذرد”. با این کشف دانشمندان می توانند به سرنخ های جدیدی در رابطه با شکل گیری منظومه شمسی دست پیدا کنند.

شپرد اعلام کرد که “کشفی که انجام دادیم قطعا یکی از دورترین اجسام فضایی می باشد؛ البته مشاهدات بیشتری برای فهمیدن این موضوع لازم است که مقصد این شیء کجاست”. این یافته بخشی از یک بررسی بزرگ بود که شپرد به همراه چادویک تروجیلو (Chadwick Trujillo) در رصد خانه جمینی در هاوایی در حال انجام آن بودند. شپرد می گوید که این کشف با استفاده از یک تلسکوپ هشت متری در هاوایی انجام شده است.

او اضافه کرد که اجسام خارج از منظومه شمسی، نادر و دارای نور کم هستند و محققان برای پیدا کردن آن ها از تلسکوپ سوبارو در هاوایی که مقدار زیادی از نور را در یک زمان کوتاه جمع آوری می کند، استفاده کردند.

تصویر سیارک کوتوله

شی V774104 که در اواخر اکتبر 2015 کشف شد و یکی از دورترین اجسام منظومه شمسی تشخیص داده شده است. به نظر می رسد که اندازه این شی نصف و مدارش دو تا سه برابر بزرگتر از مدار پلوتو باشد.

فراتر از مدار نپتون، یک گروه از اجرام یخ زده وجود دارد به نام کمربند کویپر که سیاره کوتوله پلوتو نیز شامل آنها می شود. پلوتو حدود 5 میلیارد کیلومتر دورتر از خورشید قرار دارد. اما فاصله های اینچنینی معمولا با واحدی به نام “واحد نجومی” (au) اندازه گیری می شوند. هر واحد نجومی به اندازه فاصله زمین تا خورشید است که حدود 150 میلیون کیلومتر می شود. نپتون حدود 30 واحد نجومی و پلوتو حدود 29 تا 49 واحد نجومی دورتر از خورشید قرار دارد. اگر اندازه گیری ها در رابطه با این شی تازه کشف شده درست باشد، آن باید در منطقه ای داخل ابر اورت قرار گرفته باشد. ابر اورت نام یک منطقه یخ زده از اشیاء سنگی است که اطراف منظومه شمسی را احاطه کرده است. مدار سیاره کوتوله اریس که داخل ابر اورت است بین 37 تا 97 و سیاره کوتوله سدنا که در سال 2003 کشف شد بین 76 تا 940 واحد نجومی دور تر از خورشید است. شپرد در سال گذشته نیز یک شئ جدید شبیه به سدنا به نام 2012 VP113 در فاصله بین 80 تا 452 واحد نجومی از خورشید را کشف کرد.

شپرد می گوید “ستاره شناسان همچنین دنباله دار هایی با دوره های تناوبی طولانی را می شناسند که بیرون از ابر اورت قرار دارند و فاصله آنها تا خورشید بین 5000 تا 100000 واحد نجومی است. بنابراین دورترین اجرام منظومه شمسی این ستاره های دنباله دار با دوره تناوب طولانی مدت هستند (هرچند که تمام عمر خود را در خارج از منظومه شمسی سپری نمی کنند).

سدنا و VP113 به اندازه ای دور هستند که تحت تاثیر جاذبه هیچ یک از هشت سیاره منظومه شمسی قرار نمی گیرند. شپرد می گوید که مدار این دو سیاره بسیار عجیب و غریب و غیر عادی است و انگیزه اش از بررسی این اجسام، مطالعه نحوه تولد منظومه شمسی است.


منابع: space

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *