اخبار، تکنولوژی، زیست شناسی

کل اطلاعات دیجیتال جهان در 9 لیتر DNA ذخیره می شود

تاربام: در حال حاضر هارد درایو ها متعارف دارای فضایی تا سقف 10 ترابایت هستند. اما این مقدار از اطلاعات در حافظه های مبتنی بر DNA تنها ذره ای کوچک از فضا را اشغال می کنند.

به گزارش تاربام، دو تیم از مایکروسافت و دانشگاه واشنگتن و یک گروه از دانشگاه ایلینویز (Illinois) در تحقیقات خود به نتایجی رسیده اند که نشان می دهد کل دانش بشری در حدود 9 لیتر از محلول مایع DNA ذخیره می شود. توانایی ذخیره سازی اطلاعات در DNA به حدی است که در یک ذره شن از آن حدود یک اگزابایت (یک میلیون ترابایت) اطلاعات می تواند ذخیره شود.

حافظه های مبتنی بر DNA علاوه بر حجم و چگالی کم، دارای ثبات بیشتر نیز هستند. در سلول های بدن شما، DNA به عنوان یک رسانه ذخیره سازی اطلاعات عمل می کند. الگوی اسید های نوکلوئید که تمام دستور العمل ها را به صورت کد در می آورند به جمع آوری پروتئین ها نیاز دارند تا ساختار و عملکرد بدن شما را تشکیل دهند. حال مشکل این است که باید فهمید رشته های سفارشی DNA چطور ساخته می شوند. چند تیم که در این باره تحقیق می کنند می گویند که انجام این کار نیازمند هزینه های بسیار بالایی خواهد بود. اما در آینده ای نزدیک شاید شاهد افت این هزینه ها باشیم.


منابع: geek

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *