اخبار، نجوم

توسعه بتن مریخی برای ساخت و ساز در سیاره سرخ

تصویر سطح مریخ

تاربام: ناسا به یک ماموریت سرنشین دار احتمالی در مریخ چشم دوخته و برای این کار به دنبال راهی برای ساخت زیستگاه در مریخ است؛ اما چگونه؟

به گزارش تاربام، یک گروه از دانشمندان در دانشگاه نورث وسترن، دستور العملی برای ساخت یک نوع بتن مریخی ساخته اند که می تواند به کاشفان مریخی اجازه دهد تا به جای استفاده از منابع پر هزینه و محدود زمین، با استفاده از این ماده، سازه های خود را روی مریخ بر پا کنند.

ساخت و ساز در مریخ دارای نکات ظریفی است که باید به آنها توجه شود؛ برای مثال سطح این سیاره فاقد آب است (اگرچه مقدار بسیار کمی وجود دارد)؛ بنابراین بتن و موادی که برای ساخت و ساز روی زمین به کار می رود، نمی تواند روی سطح مریخ به خوبی پاسخگو باشد. محققان برای این کار، ساخت نوعی بتن مبتنی بر گوگرد (که مقداری زیادی از آن روی سطح مریخ وجود دارد) را به عنوان راه حل در نظر گرفته اند؛ اما با این حال ساخت این بتن نیز خود با چالش هایی مواجه است؛ به عنوان مثال، گوگرد در درجه حرارت های پایین منقبض می شود و به همین دلیل از نظر ساختاری، ماده ای بی ثبات است. در این پژوهش ترکیب انواع گوگرد و خاک مریخ برای ساخت ماده ای پایدار و با ثبات، مورد بررسی قرار گرفته است.

مریخ همچنین فاقد میدان مغناطیسی قوی مانند زمین است و گرانش آن حدود یک سوم گرانش زمین می باشد. همه اینها برای ساخت ماده ای که بتواند جان فضانوردان را در مریخ حفظ کند، در نظر گرفته می شود.


منابع: geek

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *