اخبار، فیزیک

توییت لاورنس کراوس درباره کشف امواج گرانشی

امواج گرانشی

تاربام: اخیرا شایعات هیجان انگیزی درباره کشف امواج گرانشی در سایت های علمی و شبکه های اجتماعی منتشر شده است. طبق این اخبار و شایعات، آزمایش بزرگی طراحی شده تا بتواند امواج گرانشی در بافت فضا – زمان را که آلبرت اینشتین برای اولین بار آن را پیش بینی کرده بود، شکار کند. در صورت تایید، این خبر می تواند یکی از بزرگترین اکتشافات فیزیک در قرن حاضر باشد.

به گزارش تاربام، لاورنس کراوس فیزیکدان آمریکایی – کانادایی در توییت اخیر خود خبر از تایید این اخبار می دهد. متن توییت او بدین شرح است “صحبت های قبلی من درباره LIGO از سوی منابع معتبر تایید شده است؛ منتظر باشید، امواج گرانشی ممکن است کشف شده باشد!”

توییت لاورنس کراوس

حرکت ناگهانی یک جسم بسیار پر جرم، و یا برخورد ناگهانی دو شیء بسیار عظیم و یا انفجار یک ابرنواختر در فضا می تواند امواجی را در فضا – زمان ایجاد کند؛ این امواج شبیه به انداختن یک سنگ در یک برکه است. آلبرت اینشتین وجود این امواج را در سال 1915 در نسبیت عام خود پیش بینی کرده بود؛ اما او هرگز قادر به انجام آزمایش ایده اش نشد.

ال آی جی او یا LGIO (رصد خانه تداخل سنج لیزری امواج گرانشی) یکی از چندین آزمایش طراحی شده برای شکار این امواج است که پس از انجام آخرین به روز رسانی های خود در سال گذشته تکمیل شده است. در واقع LGIO بهترین شانس برای انجام این کار است و ما می توانیم در سال 2016 شاهد یکی از بهترین داستان های علم فیزیک باشیم.


منابع: richarddawkins

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *