اخبار، عصب شناسی

غیر فعال شدن آگاهی مغز هنگام فعالیت

تاربام: در فاصله زمانی که شما شروع به خواندن و تمام کردن این مقاله می کنید، ممکن است اطلاعیه های مختلف از رسانه های اجتماعی را چک کنید؛ در حالی که به متن خیره شده اید ممکن است چند پاراگراف از مقاله ای دیگر درباره سیب زمینی که شب قبل خوانده اید را در ذهن مرور کنید؛ در این زمان شما ممکن است فکر کنید که دارید چند کار را توامان انجام می دهید؛ اما در واقع این مغز شماست که تعویض وظایف را به سرعت انجام میدهد. و این بدان معناست که شما همه آنها را بسیار ضعیف انجام داده اید.

به گزارش تاربام، در حال حاضر دانشمندان علوم کامپیوتر از دانشگاه Tufts در حال توسعه یک سیستم هستند که میتواند امواج مغزی شما را شناسایی کند و اگر ذهن شما مشغول باشد نرم افزار میتواند صدای بیپ دستگاه را خاموش کند؛ بنابراین در واقع شما میتوانید تمرکز کنید.

این پروژه phylter نامیده میشود که از طیف سنجی کاربردی مادون قرمز نزدیک (FNIS) استفاده میکند؛ یک اندازه گیری از اینکه خون چطور در مغز جریان دارد. این سیستم با اتصال یک مانیتور به پیشانی کاربر با یک نوار که شاخه های پرتوهای نور را به داخل مغز پرتاپ میکند، کار میکند. داده های جمع آوری شده توسط این فرآیند بوسیله یک الگوریتم که سیستم را برای هر کاربر خاص مناسب کرده تجزیه میشوند. به این ترتیب سیستم از طریق فعالیت FNIS می داند که آیا شما مشغول کاری سخت هستید یا به سادگی به فضا خیره شده اید.

در مطالعات گزارش شده در New scientists محققان در حالی که شرکت کنندگانی بازیهای کامپیوتری بازی میکردند، phylter را به گوگل گلس (google glass) متصل کردند؛ سپس مغز آنها را با نوتیفیکیشن ها بمباران کردند و زمانی که شرکت کنندگان تصمیم می گرفتند که آنها را بررسی کنند یا نه مغز شرکت کنندگان به الگوریتم نشان میدادند که کدام نوتیفیکیشن مهمتر است و کدام یک میتواند تا بعد منتظر بماند.

ترجمه: طاهره.م/خانه علم و دانش تاربام


منابع: richarddawkins

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *