اخبار، نجوم

اولین نور مرئی از یک سیاهچاله

تصویر سیاهچاله

تاربام: محققان در یک تیم علمی بین المللی ادعا کردند که ستاره شناسان توانستند اولین سوسو از نور مرئی اطراف یک سیاهچاله را ببینند. در واقع هر کسی با یک تلسکوپ متوسط می تواند این نور را ببیند.

به گزارش تاربام، دانشمندان می گویند که این نوسانات متغیر، بازدهی نوری است که ماده هنگام چرخش به داخل سیاهچاله با روش های پیچیده ایجاد می کند. محققان همچنین یک ویدیو از نور این سیاهچاله را که با تلسکوپ دریافت کردند، به اشتراک گذاشتند و اضافه کردند که یک ناظر زمینی با یک تلسکوپ 20 سانتی متری نیز می تواند این نور را ببیند.

همانطور که می دانید هیچ چیز در حال سقوط به داخل سیاهچاله، حتی نور هم نمیتواند از آن فرار کند. با این حال یک دیسک از گرد و غبار در نزدیکی سیاهچاله در حال چرخش به دور آن است. دمای این دیسک می تواند به 10 میلیون درجه سانتی گراد برسد و به همین خاطر فوق العاده روشن است.

تصویر سیاهچاله

این سیاهچاله V404 نام دارد که در فاصله ای حدود 7800 سال نوری دورتر از ما و در صورت فلکی ماکیان قرار دارد.


منابع: livescience

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *