اخبار، زیست شناسی، عصب شناسی

نتایج آخرین تحقیقات علمی برای مصرف ماری جوانا

تصویر ماری جوانا

تاربام: تقریبا نیمی از آمریکایی ها در زندگی خود ماری جوانا را مصرف کرده اند و مصرف این ماده معمولا در نوجوانی شروع می شود. اگرچه برخی از مطالعات نشان می دهد که مصرف این ماده می تواند به مغز نوجوانان در حال بلوغ آسیب برساند، اما چیزی که مورد بحث است، خطرات اصلی این ماده است.

به گزارش تاربام، طی مطالعاتی که در سال 2012 در دانشگاه دوک انجام شد، پیش بینی شد که مصرف این ماده در دراز مدت می تواند باعث کم شده حافظه و ضریب هوشی افراد شود. در کنار این، محققان دیگری نیز با استفاده از روش های تحقیقاتی خود، نتایج آن آزمایش را مورد انتقاد قرار دادند. در این ماه اخیر نیز دو گزارش جدید از مطالعات در این زمینه به دست آمده است؛ یکی بررسی حدود 2000 نوجوان بریتانیایی که ماری جوانا را مصرف کرده اند؛ و دیگری مقایسه دوقلو های همسان آمریکایی که یکی از این ماده را مصرف و دیگری نمیکند. هر دو این مطالعات نشان داده اند که هیچ مدرکی دال بر استفاده از ماری جوانا و تاثیر آن در پایین آوردن بهره هوشی افراد، وجود ندارد.

در حال حاضر طی اولین مطالعات در نوع خودش، دانشمندان مصرف ماری جوانا را در دراز مدت در نوجوانان مورد بررسی قرار دادند و آن را تجزیه و تحلیل کرده اند؛ همچنین دو خواهر و دو برادر دوقلو که یکی از آنها مصرف کننده ماری جوانا بوده اند است، مقایسه و بررسی شدند. پس از بررسی های انجام شده دانشمندان دریافتند که هیچ گونه ارتباطی بین مصرف ماری جوانا و پایین بودن آی کیو و بهره هوشی افراد وجود ندارد.

والری کوران (Valerie Curran) روانپزشک در دانشگاه کالج لندن به همراه تیمش، به طور گسترده مصرف ماری جوانا در بیش از 2000 جوان بریتانیایی را مورد بررسی قرار دادند و نتایج را در مجله سایکیفارموکولوجی (Psychopharmacology) ارائه دادند. اما او هشدار داد که این مطالعات محدودیت های مهمی را نیز داشته است جورج پاتون (George Patton) یک اپیدمیولوژیست روانپزشک در دانشگاه ملبورن استرالیا نیز اضافه می کند که این تحقیقات به هیچ وجه ثابت نمیکند که مصرف ماری جوانا (به طور افراطی و مزمن آن) برای نوجوانان می تواند عاری از خطر باشد.

اکثر مطالعاتی که در ارتباط با مصرف ماری جوانا انجام شده است، با عوارضی از جمله کم شدن حافظه و ضریب هوشی پایین مواجه بوده است. اما این تحقیقات برای اولین بار نتایج دیگری را ارائه داده است.


منابع: sciencemag, washingtonpost

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *