اخبار، نجوم

کشف سیاره نهم!

تاربام: دانشمندان در موسسه فناوری کالیفرنیا به تازگی شواهدی از یک سیاره غول پیکر عجیب کشف کردند که در یک مدار بسیار دراز خارج از منظومه شمسی قرار دارد.

به گزارش تاربام، این شیء عجیب کشف شده که محققان نام سیاره را بر روی آن نهاده اند، توده ای حدود 10 بار بزرگتر از زمین است و در فاصله ای حدود 20 بار دورتر از فاصله خورشید تا نپتون در حال چرخش به دور ستاره ماست. در واقع این سیاره احتمالی هر 10000 تا 20000 سال یک بار به دور خورشید می چرخد.

محققان کنستانتین باتیجین (Konstantin Batygin) و مایک براون (Mike Brown) از طریق مدل سازی ریاضیاتی و شبیه سازی کامپیوتری به وجود این سیاره پی بردند؛ اما هنوز به طور مستقیم چیزی مشاهده نشده است. براون، پروفسور ریچارد و باربارا روزنبرگ از موسسه نجوم سیاره ای می گویند “این می تواند سیاره نهم واقعی باشد؛ اینکه تکه های بزرگی از منظومه شمسی ما هنوز هم در حال کشف شدن هستند بسیار هیجان انگیز است”.

جرم این سیاره حدود 5000 بار بیشتر از جرم پلوتو تخمین زده شده است و برای قرار گرفتن در لیست سیارات به اندازه کافی بزرگ می باشد.

تصویر سیاره نهم

یک تصویر هنری از سیاره نهم؛ به نظر می رسد که این سیاره مانند اورانوس و نپتون به گازی شکل باشد.

تصویر سیاره نهم

تصویری از مدار احتمالی جرم شناسایی شده به عنوان سیاره نهم.


منابع: scitechdaily

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *