اخبار، فیزیک، نجوم

ستاره ای در حال مرگ

تصویر ستاره ابط الجوزا

تاربام: ستاره قرمز ابط الجوزا در صورت فلکی شکارچی وارد دوره پایانی از عمر خودش می شود. این ستاره نیز مانند بسیاری از ستارگان دیگر با بیرون ریختن مقدار زیادی از جرم خودش، به آرامی به عمر خود پایان می دهد.

به گزارش تاربام، این نوع مرگ در بین ستارگان بسیار رایج است. خورشید ما نیز حدود 5 میلیارد سال دیگر با فرا رسیدن زمان مرگش، تبدیل به یک غول قرمز بزرگ می شود و جرم بسیار زیادی از خودش را بیرون می ریزد؛ تورم آن به اندازه است که ستاره های عطارد، ناهید و شاید حتی زمین را هم در خود ببلعد. اما مطالعات جدید درباره این ستاره نشان می دهد که ستاره شناسان هنوز نمیدانند که به چه علت مواد درون غول های قرمز به بیرون پراکنده می شوند.

تصویر ستاره ابط الجوزا

تصویر مستقیم از ستاره ابط الجوزا که با بیرون پاشیدن جرم خود وارد مراحل پایانی از زندگی اش می شود.

گراهام هارپر (Graham Harper) متخصص فیزیک نجومی و عضو ارشد بخش تحقیقات دانشگاه کلرادو در این باره می گوید “طی یک میلیون سال آینده بیشتر از یک چهارم از جرم این ستاره به بیرون پاشیده خواهد شد و یکی از مشکلات ما در فیزیک این است که هنوز علت این پدیده را درک نمیکنیم”.

این یافته ها همچنین نشان می دهد که گاز در حال دور شدن از ستاره به مراتب سرد تر است و دانشمندان تا کنون نتوانسته اند مکانیزمی برای توضیح خروج جرم بسیار زیاد از غول های گازی ارائه دهند.


منابع: space

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *