اخبار، فیزیک، نجوم

ارائه یک روش جدید برای بررسی آغاز جهان

تصویر زمان در بیگ بنگ

تاربام: جهان چگونه آغاز شد؟! و قبل از بیگ بنگ چه بوده است؟ کیهان شناسان از زمانی که فهمیدند جهان در حال انبساط و گسترش است، این سوال را از خود پرسیده اند؛ اما پاسخ آن به آسانی قابل تعیین نیست. لحظات نامرئی آغاز جهان حتی از دید قدرتمند ترین تلسکوپ ها نیز مخفی است؛ با این حال مشاهدات ما می تواند سر نخ هایی را از لحظه های آغاز به ما بدهد. تحقیقات جدید نشان می دهد که راه جدید برای بررسی شروع شدن فضا و زمان وجود دارد که می تواند با نظریه های قدرتمند و صحیح رقابت کند.

به گزارش تاربام، سناریوی نظری که به طور گسترده در همه جا پذیرفته شده است، سناریوی تورم است که پیش بینی می کند انبساط جهان در کسر کوچکی از ثانیه شروع شده است. با این حال سناریو های جایگزینی نیز پیشنهاد شده اند که برخی از آنها یک رمبش بزرگ قبل از بیگ را پیش بینی می کنند. حال این ترفند کشف شده، راهی است برای اندازه گیری و مقایسه حالت های بین این سناریو ها.

یک منبع و سند امیدبخش درباره آغاز جهان، تصویر پس زمینه مایکرویو کیهانی (CMB) است که از درخشش اولیه بیگ بیگ در کیهان به جای مانده است. در ابتدا این تابش به نظر می رسد که صاف و یکنواخت باشد؛ اما بررسی های دقیق تر مقداری نوسان و تغییرات در آن را نشان می دهد. این تغییرات از نوسانات کوانتومی موجود در جهان اولیه که در حال انبساط بوده، آمده است.

این روش می تواند انواع سناریو ها برای جستجوی آثار گرانشی در طول موج های جهان اولیه را جستجو و مقایسه کند. در حالی که مطالعات تئوری و عملی سرنخ هایی از تغییرات مکانی در جهان اولیه به ما می دهد، اما همگی فاقد عنصر کلیدی “زمان” هستند. این روش می تواند سرنخ های را نیز درباره زمان در جهان اولیه به ما به بدهد.


منابع: sciencedaily

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *