اخبار، نجوم

کشف بزرگترین منظومه ستاره ای

تصویر دورترین منظومه ستاره ای

تاربام: دانشمندان سیاره ای را کشف کردند به نام 2MASS J2126-8140 که ظاهرا سیاره ای دورافتاده و بدون مادر بود. اما پس از بررسی های بیشتر مشخص شد که این سیاره نیز دارای ستاره مادر است که در فاصله بسیار دوری از خودش قرار دارد. فاصله این سیاره تا ستاره اش چیزی در حدود یک تریلیون کیلومتر (621000000000 مایل) است.

به گزارش تاربام، این فاصله چیزی در حدود 6900 بار بزرگتر از فاصله زمین تا خورشید و مدار آن حدود 140 بار گسترده تر از مدار پلوتو است. از این سیاره، ستاره اش چیزی شبیه به یک کوتوله قرمز نسبتا روشن در آسمان دیده می شود.

این سیاره و ستاره اش توسط سیمون مورفی (Simon Murphy) ستاره شناس از دانشگاه ملی استرالیا و همکارانش کشف شد. فاصله این سیستم ستاره ای تا ما چیزی در حدود 100 سال نوری است. بررسی ها نشان می دهد که احتمالا این سیاره، یک غول گازی با اندازه ای 12 تا 15 برابر مشتری است.


منابع: popsci

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *