اخبار، زیست شناسی، عصب شناسی

امید تازه ای برای درمان آسیب های نخایی

تصویر

تاربام: سلول های بنیادی برای اولین بار در  بازسازی و ترمیم گروهی خاص از رشته های عصبی که برای عملکردهای حرکتی بسیار مهم می باشند با موفقیت استفاده شد.

به گزارش تاربام، در این پژوهش محققان دانشگاه هوکایدو ژاپن به همراه یک تیم بین المللی از دانشمندان، سلول های بنیادی جنینی خاصی را در نخاع قطع شده موش های صحراتی کاشتند. این سلول های بنیادین  گرفته شده از جنین رت ها (موش های صحرایی) که سلول های پیش ساز عصبی نامیده می شوند به طور ویژه ای منجر به توسعه و ترمیم بافت نخاع در موش های آزمایشگاهی گردید. کاشت این سلولها در رشته های عصبی قطع شده باعث افزایش توانایی در اندام های حرکتی موش ها شد. همچنین این تیم تحقیقاتی از ا آزمایشات انجام شده بر روی موش های آزمایشگاهی برای شبیه سازی این نوع درمان در انسان استفاده کرده است و نتایج مثبتی نیز به همراه داشته است. پتانسیل موفقیت در این روش در تمام گونه های جانوری قابل توجه است.
دستگاه کورتیکو اسپینال (CST) یگ گروه از رشته های عصبی هستند که از مغز به ساقه مغز و نخاع کشیده شده اند. این ساختار برای عملکرد حرکتی در انسان بسیار مهم است. آسیب به CST می تواند منجر به فلج شود. تحقیقات و پیشرفتهای زیادی در مورد استفاده از سلول های بنیادی و ترمیم رشته های عصبی نخاع انجام شده است اما یافته های اخیر در مورد بافت های ارتباطی در مغز  و سیستم عصبی مرکزی می باشد.

تصویر آسیب های عصبی

این آزمایش موفقیت آمیز که در مجله Nature Medicine به چاپ رسیده راهی امیدوار کننده در درمان آسیب های شدید نخاعی در انسان است. اگر چه موفقیت های چشمگیری در این عرصه به وقوع پیوسته اما راه زیادی تا استفاده بالینی از این روشها باقی مانده و همچنان تحقیقات بیشتر برای تعیین بهترین نوع سلول های پیوندی و روش های جدید پیوند سلول  ادامه دارد.

ترجمه: مهدی علیپور / خانه علم و دانش تاربام


منابع: sciencedaily

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *