اخبار، زیست شناسی، عصب شناسی

پادماده و تحول دنیای عصب شناسی

تصویر مغز

تاربام: یکی از مهمترین کشفیات فیزیک در قرن گذشته، وجود پادماده بود که آن را به عنوان تصویر آینه ای ماده معرفی می کند. به این معنا که همانگونه که در آینه، سمت چپ و راست تصویر قرینه می شود، پاد ماده قرینه ی ماده است. بنابراین ذرات پاد ماده، چون کوراک، پروتون و الکترنها هستند که باری قرینه با همسانهای مادی خود دارند.

به گزارش تاربام، پادماده بینش بشر نسبت به گیتی و قوانین فیزیک را دگرگونه کرد و اکنون میرود تا دیدگاه ما را نسبت به یکی از پیچیدگی های آفرینش به نام مغز و حافظه دگرگون نماید. زمانی که حافظه ساخته و بازخوانی می شود، برهمکنش و اتصال قوی الکتریکی میان نرونها در مغز واقع می شود. حافظه، تعبیری از این برهمکنش های بین نرون ها نامیده شده است. اما در نظریه ی جدید، که بر اساس مدلهای ریاضی و تحقیق بر روی مدلهای جانووری انجام شده، پیشنهاد شده که همزمان با ساخته شدن حافظه، یک پاد حافظه نیز ایجاد می شود که بر همکنش بین نرون هاست و الگویی است کاملا مخالف با الگوی فعالیت های الکتریکی که در حافظه ی اصلی اتفاق می افتد. دانشمندان معتقدند که این برهمکنش به حفظ تعادل برهم کنش های التکتریکی مغز کمک می کند.

رشد قوی برهمکنش های میان نرون ها به عنوان عاملی طبیعی برای گسترش میزان یادگیری شناخته می شود. اما همانگونه که احساسات ناگهانی در حد کنترل شده می تواند خوب باشد و اگر بیش از حد معمول، فرد احساساتی شود، برایش ایجاد مشکل خواهد کرد؛ این برهم کنش ها نیز باید کنترل شده باشد تا ایجاد مشکل نکند.

در حقیقت سطح بر هم کنش های الکتریکی مغز، طبیعی و در حالت نرمال است و اگر به هر دلیلی این برهم کنش ها دچار بی نظمی شود، می تواند سبب مشکلاتی چون اوتیسم و شیزوفرنی گردد. دانشمندان در تلاش برای درک بیشتر این بی نظمی، دریافتند که می بایست یک روند ثانویه ای در یادگیری دخیل باشد که  بتواند این واکنش های عصبی ناشی از حافظه ی جدید را به حالت تعادل نگه دارد و تمام سیستم عصبی را تحت کنترل داشته باشد. این نظریه می گوید همانگونه  که در طبیعت ماده و پاد ماده داریم، حافظه و پاد حافظه نیز داریم. یعنی به عبارتی برای هر حافظه، یک پاد حافظه نیز وجود دارد.

این تصویر دقیق آینه ای از حافظه ی جدید، با نقش بازدارنده پاد حافظه، نقش پیشگیرانه از فعالیت طوفانهای مغزی را ایفا می نماید که میتواند سیستم عصبی را در حالت تعادل نگه دارد. به عبارتی، در حالیکه حافظه فعالیت خود را برای یادگیری های جدید در زمان حال انجام می دهد، پاد حافظه تلاش می کند تا حافظه ی اصلی را بدون تغییر و پاک شدن به گونه ای نگه دارد که در فعالیت فعلی حافظه، هیچ دخالتی نداشته باشد.

ترجمه: هنگامه مظاهری / خانه علم و دانش تاربام


منابع: medicalxpress

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *